Na skupštini su usvojena izvješća svih tijela Društva te su doneseni zaključci i programski te financijski plan za iduću godinu te je donesena odluka o održavanju tematske Skupštine o izmjenama i dopunama Statuta koja će biti održana u ožujku 2025 . U svom izvješću Skupštini Predsjednik HND-a Hrvoje Zovko naglasio je da smo pri kraju intenzivne, izborne godine, u kojoj je HND reagirao na brojne verbalne ispade, fizičke napade i prijetnje novinarkama i novinarima.
– Godinu je obilježila borba protiv takozvanog Lex AP-a i u toj borbi smo izborili kakvu-takvu pobjedu time što smo natjerali Vladu da doda dva nova stavka u članak 307.a Kaznenog zakona u kojima se od kaznenog progona izuzimaju novinari i novinarke te uvažava javni interes, kazao je Zovko podsjetivši da je potkraj siječnja ove godine HND organizirao prosvjed protiv Lex AP-a, koji je na Markovu trgu u Zagrebu okupio više od 1000 ljudi i nekoliko stotina prosvjednika u Splitu, na poziv ogranka u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
-Bilo je to prvi put u povijesti da je Hrvatsko novinarsko društvo u istom danu organiziralo prosvjed u dva najveća grada u državi. Kako sam već napomenuo, HND-ov otpor uvođenju novoga kaznenog djela rezultirao je izuzećem novinara od kaznenog progona, ali nemojmo se zavaravati, novinari i dalje nisu izuzeti od istražnih radnji u slučaju da se povede istraga o tome odakle cure informacije i mogu im se oduzimati mobiteli i osobna računala. Uostalom, članak 307.a nedavno je prvi put aktiviran upravo iz razloga curenja podataka u medije, iz istrage o korupciji u sustavu zdravstva, a gdje smo iz WhatsApp poruka koje je Petrač razmjenjivao sa svojim ‘poslovnim partnerima’ mogli doznati kako jedan krak istrage upućuje na upletenost organiziranoga kriminala u mutne poslove sa sada već bivšim članom Plenkovićeve vlade, kazao je Zovko istaknuvši kako je stav Hrvatskog novinarskog društva da su svi oni saborski zastupnici i zastupnice koji su u Saboru digli ruke za Zakon opasnih namjera izvršili atentat na javni interes i novinarsku profesiju. – Takva sramotna izdaja javnog interesa im nije bila dovoljna, nego su još u Saboru izglasali za glavnog državnog odvjetnika čovjeka koji prezire taj isti javni interes i novinarsku profesiju i čovjeka kojem nije strano SLAPP-tužbama proganjati novinare. Zakon opasnih namjera je možda i najveći udar na novinarsku profesiju i javni interes u posljednjih 30 godina. Otvoreno pismo koje je HND uputio kako bi opću javnost upozorio na opasnosti Lex AP-a potpisali su glavni urednici 19 redakcija, obratili smo se i Europskoj komisiji, saborskim zastupnicima koji su u prethodnom sazivu glasali za ovakve izmjene Kaznenog zakona te brojnim međunarodnim organizacijama, koje su nam dale podršku. Analizu Lex AP-a objavila je tako i poznata međunarodna organizacija za zaštitu slobode govora Article 19. Kada već govorim o Kaznenom zakonu, Article 19 uputio je Vladi RH i otvoreno pismo s pozivom na ukidanje kaznenog djela uvrede ugleda i časti, što HND zagovara već dulje od desetljeća, kazao je Zovko dodavši da je HND ostvario dobru suradnju s još jednom važnom međunarodnom organizacijom koja štiti novinare i novinarstvo – Media Freedom Rapid Response, koja upravo piše analizu stanja medijskih sloboda u Hrvatskoj uz pomoć HND-a kao lokalnog partnera ove misije.
– Prvi nalazi njihova istraživanja već su objavljeni i potvrdili su ono što na vlastitoj koži itekako osjećamo – da najveći broj verbalnih napada na novinare dolazi od najviših državnih dužnosnika. Sjetimo se samo premijerova prozivanja medija kao osovine zla, stranih plaćenika i neprijatelja Hrvatske. Upozoravali smo Ministarstvo kulture i medija da takvo ponašanje najviših državnih dužnosnika predstavlja poziv na linč novinara, a naše su se crne slutnje vrlo drastično pokazale točnima u slučaju kolegice Melite Vrsaljko, koja je preživjela dva napada u samo dva dana, a jedan od njih dogodio se na njezinom kućnom pragu. Posebno poglavlje zaslužuje opasna kampanja koalicijskog partnera u Vladi, Domovinskog pokreta, čiji su predstavnici vodili opasni kampanju protiv novinarske profesije. Hrvatsko novinarsko društvo su označili kao protuhrvatsku ustanovu, medije kao protudržavni element koji treba disciplinirati, a posebna meta napada bio im je tjednik Novosti. U više navrata Izvršni odbor HND-a javno je reagirao i održavao press konferencije zbog takvih i sličnih napada koji su rezultirali ozbiljnim prijetnjama koje su stizale prema našim kolegicama i kolegama, a koje smo sve prijavili policiji, rekao je Zovko podsjetivši da je HND zajedno sa Sindikatom novinara Hrvatske održao bdjenje za ubijene kolegice i kolege u Gazi te organizirao skup podrške Julianu Assangeu, koji je postao počasni član Hrvatskog novinarskog društva. – Prisjetili smo se u kolovozu druge godišnjice tragične smrti našeg kolege Vladimira Matijanića, za čiju smrt nitko nije odgovarao, naveo je Zovko.
Predsjednik HND-a članove Skupštine je obavijestio i o tome da se radi i na promoviranju modele financiranja lokalnih medija, a koji je predstavljen u brojnim županijama i gradovima širom Hrvatske.
-HND je uoči parlamentarnih izbora pred novu Vladu stavio pet svojih zahtjeva koje su supotpisali Sindikat novinara Hrvatske, Zelena akcija, CMS, Kuća ljudskih prava i Gong. Uoči izbora HND-ov je Zbor znanstvenih novinara uputio stranačkim listama i deset pitanja o obrazovnoj politici novih mandatara. Zahvaljujući sredstvima koje smo dobili za projekt SLAPP-a u suradnji s Centrom „Miko Tripalo“ analizirali smo više od 3000 sudskih presuda protiv novinara i medija u razdoblju od 2016. do 2023. godine, koje je pokazalo da više od 40 % njih sadrži barem jedan element SLAPP-a. Na to sam upozorio i kada sam na Skupštini Europske federacije novinara predstavljao rezultate 6. godišnjeg istraživanja HND-a o tužbama protiv novinara i medija. A ono kaže da u ovom trenutku imamo aktivno najmanje 752 tužbe teške 4,1 milijun eura. Treba napomenuti kako je u stvarnosti ta brojka puna veća jer mnogi mediji ne odgovaraju na anketu. Kao promatrači pratimo suđenja našim kolegicama i kolegama. Kolegice Melisa Skender, Monika Kutri, Iva Borković i ja bili smo na više ročišta u Zagrebu i Splitu, kazao je Zovko.
Pobrajajući brojne aktivnosti Društva u protekloj godini Zovko je kazao kako je HND reagirao i na najavu tvrtke Tisak da će u veljači sljedeće godine prestati distribuirati novine. – Svjesni kako upravo u ovim redakcijama radi najveći broj naših kolegica i kolega i toga što bi ovakav poslovni potez značio za njihova radna mjesta i općenito novinarsku profesiju, koja bi time bila devastirana, a građani zakinuti za pristup novinama, informacijama. O tome smo nedavno razgovarali i na sastanku s glavnim urednicima i predstavnicima nakladnika te u resornom ministarstvu s državnim tajnikom Krešimirom Partlom upozoravajući kako, prema Zakonu o medijima, država ima obavezu osigurati dostupnost raznovrsnosti i pluralizmu medija. Zalažemo se da, ako bi država subvencionirala distribuciju tiska, da to preuzme javna tvrtka, Hrvatska pošta, te HND-ovu podršku ovakvoj pomoći države uvjetovali uvođenjem mehanizama koji bi osigurali da u redakcijama tiskanih medija ne bude novih otkaza-Zovko je govorio i o obnovi Novinarskog doma za koju drži da je jedan od najvažniji zadatak koji u ovom trenutku obavljamo i projekt u koji je utrošeno jako puno vremena i energije zbog kojeg moramo biti posebno oprezni i štedljivi.
-Što se tiče sudskih sporova, naši odvjetnici Emil Havkić i Luka Kipa vode majku svih sporova, onaj UTT Europa, a s velikim zadovoljstvom mogu reći da smo u predmetu Statileo u kojem smo tužili državu dobili tri nepravomoćne presude, za koje vjerujemo da će uskoro biti i pravomoćne, i po kojima će nam RH biti dužna isplatiti oko 150 tisuća eura, izvijestio je Zovko naglasivši da iza svih aktivnosti koje je naveo stoji i podržava Izvršni odbor HND-a.
-U idućoj godini nastavljamo s terenskim radom, anketama o broju tužbi, odlaskom na terene, promoviranje modela financiranja i svih onih politika koje smo zagovarali i dosad. Tražit ćemo od države jasan odgovor što je sa zakonom o medijima. U idućih nekoliko dana imamo i sastanak s Bojanom Divjakom zbog otkaza u Glasu Slavonije. Imamo neke ogranke i zborove koji ne funkcioniraju i to je jedan od glavnih zadataka za iduću godinu, kao i privlačenje novih članica i članova. Na koncu s ovog mjesta pozivam sve koji se nađu pod udarom zakona opasnih namjera da nam se jave. Pružit ćemo im svu pravnu i svaku drugu pomoć, kazao je Zovko.
U financijskom izvješću za 2023. i izvješću za 2024. godinu naglašeno je da se sve redovito podmiruju i da financijska stabilnost nije upitna, što su pozdravili članovi skupštine s obzirom an stanje koje je bilo u proteklom razdoblju i nestabilnu financijsku situaciju. Odvjetnik Luka Kipe izvijestio je o sudskim sporovima u kojima HND dobro stoji dodavši kako je oko predmeta vezanih uz U.T.T. Europa 92 HND u povoljnom položaju.
Predsjednica Središnjeg odbora Andrea Milat kazala je kako je Odbor jednoglasno podržao prijedlog Upravnog odbora o pozivu za izradu projektne dokumentacije za cjelovitu obnovu novinarskog doma i raspisao Javni poziv. – Bilo je to drugo raspisivanje poziva, a nakon što smo dobili signale nadležnih institucija da trebamo ići na najvišu – treću – razinu obnove koja je HND-u nužnija. Odluka je donesena nakon rasprave na redovnoj skupštini društva iz 2023. godine, navodi se u izvješću Središnjeg odbora. Predsjednik Upravnog odbora HND-a Novinarskog doma Hrvoje Gunjača istaknuo je kako je obnova zgrade ključni posao u mandatu ovog Odbora. On je obavijestio Skupštinu da je u sklopu izrade projekta cjelovite obnove Novinarskog doma tvrtka Core dosad: napravila arhitektonski snimak/ skeniranje zgrade izvana i iznutra, prikupila račune za režije radi procjene utroška energije, odnosno njezine buduće uštede, ispitala tlačnost zidova, provela konzervatorsko sondiranje zidova, a zgradu je ponovo pregledao statičar
Nadzorni odbora je u svom izvješću naveo kako su vezano uz financijski plan za 2025. godinu smanjeni su troškovi dodjele HND-ovih nagrada sukladno odluci Središnjeg odbora da se novčani iznosi nagrada neće dodjeljivati do završetka obnove te da će se dodjela Velebitske degenije obustaviti do kraja obnove Novinarskog doma. Smanjeni su i prihodi jer se računa da će s početkom građevinskih radova HND ostati bez najmoprimaca na prvom i trećem katu zgrade te bez prihoda od iznajmljivanja dvorane. Plan predviđa da građevinski zahvati neće krenuti prije lipnja sljedeće godine.
U svom izvješću Odbor za Statut istaknuo je da je uvažio primjedbe članstva o nejasnoćama i razlozima izmjena određenih članaka Statuta te će u budućem, konačnom prijedlogu izmjena i dopuna Statuta HND-a svaka pojedinačna, manja ili veća izmjena biti jasno obrazložena. S tim u vezi Odbor podsjeća na ključne razloge zbog kojih je ponovno pokrenuta inicijativa za izmjenom Statuta: potreba za jednostavnijim funkcioniranjem društva bez proceduralno-pravnih nejasnoća i uočenih teškoća u svakodnevnom funkcioniranju HND-a i između njegovih tijela poput dvostruke obveze tijela, neaktivnost ogranaka ili zborova koja utječe na cjelokupno funkcioniranje društva itd., osuvremenjivanje Statuta s obzirom na realno stanje u društvu i na terenu i usklađivanje s GDPR-om te stilske i gramatičko-pravopisne izmjene.
U Izvještaj o radu Komisije za članstvo HND-a 2024. istaknuto je kako se smatra da je rad članova Komisije temeljit i etičan. – Odbili smo članstvo nekolicini ljudi zbog, primjerice, bavljenja PR-om ili površnog pristupa popunjavanju same prijave, pogotovo ako ne navedu posao kojim se bave u tom trenutku. Veliki je broj članova koji nisu okupljeni u ograncima i zborovima. Među njima je potrebno pronaći one koji su malo više motivirani za djelovanje u tom pogledu, što neće biti jednostavan posao. Nadamo se da ćemo u budućnosti imati više prijava mlađih kolega, navodi se u izvješću.
Prihvaćen je i programski plan HND-a za 2025. godinu u kojem se između ostalog planira sudjelovanje u javnoj raspravi o Zakonu o medijima, dopunama i izmjenama Kaznenog zakona, Anti-SLAPP Direktivi, Europskom aktu o slobodi medija, uključivanje u radne skupine za izradu nacrta prijedloga spomenutih zakona i pratećih propisa. Kao je naglasila glavna tajnica HND-a Melisa Skender također se predviđa i sudjelovanje u radu izvještavanja EK o vladavini prava i izvještajima pučke pravobraniteljice te pravobraniteljica za djecu i ravnopravnost spolova. Sudjelovanje u radu Radne skupine za suzbijanje strateških tužbi usmjerenih protiv javnog djelovanja – SLAPP tužbi Ministarstva kulture i medija itd.
U raspravi je istaknuta potreba privlačenja mladih što je istaknuto u u izvješću o Planu za mlade, a Branko Mijić je naglasio da treba raditi u svim sredinama i na svim nivoima da se privuče mlade na učlanjenje i rad u Hrvatskom novinarskom društvu. Dušan Miljuš je upozorio da je sv češća pojava da ministarstva u Vladi više nemaju kontakte glasnogovornika i da se novinarima na taj način otežava rad te da o tome treba povesti računa.
Izvor: HND
Autor: Ivica Buljan
Foto: HND