
EDIT: ovo je bila prvoaprilska šala.
Ministrica Obuljen Koržinek: “Vrijeme je za temeljitu reformu javnog medijskog sustava i jačanje pluralizma”
Zagreb, 1. travnja 2025. – Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske pokrenulo je proces izmjene Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji te najavilo širu reformu cjelokupne medijske legislative, s ciljem jačanja neovisnosti, profesionalnosti i održivosti javnog medijskog servisa, izmjene Zakona o medijima, Zakona o elektroničkim medijima i donošenje Medisje strategije.
Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek najavila je ove izmjene potaknuta zahtjevima glavnog ravnatelja HRT-a Roberta Šveba, koji je upozorio na nužnost sustavne zaštite opstojnosti i neovisnog funkcioniranja javne radiotelevizije u sve kompleksnijem medijskom i društvenom okruženju. Robert Šveb, svjestan važnosti neovisnog novinarstva i javne funkcije HRT-a, zatražio je od ministrice da se što prije otvori proces donošenja novog zakona kojim će se zažtiti važna uloga HRT-a. U izjavi koja odražava novu razinu otvorenosti i spremnosti za stvarne promjene, ministrica je istaknula:
„Smatram da je aktualni model izbora glavnog ravnatelja HRT-a previše izložen političkom utjecaju. Svjesna sam da se to direktno reflektira na uređivačku politiku. Prve i hitne promjene ići će upravo u tom smjeru, jer se na HRT mora vratiti novinarstvo – snažno, profesionalno i neovisno. Koliko god se to ponekad meni osobno ne sviđalo, zaista ne namjeravam u budućnosti istraživačke novinare i novinarke nazivati malicioznima, i kao resorna ministrica borit ću se za pravo na slobodan rad novinara/ki bez vrijeđanja i prijetnji. Upravo ja moram biti primjer poštivanja novinarskog rada.“
Govoreći o HRT-u ministrica Obuljen rekla je da joj je drago da je Glavni ravnatelj HRT-a Robert Šveg pokazao odgovornost i svijest o važnosti ove medijske kuće, te pozdravlja njegovu odluku da s medijskim stručnjacima, kreativcima i onima koji znaju kako funkcionira HRT izgraditi viziju i plan za jačanje javnog medijskog servisa. Ministrica je također najavila da će zatražiti očitovanje konzultantske tvrtke Deloitte, koja je izradila Plan financijske konsolidacije HRT-a vrijedan 250.000 eura, a koji je u javnosti izazvao niz opravdanih kritika.
„Od financijskih sredstava naših građana napravljen je dokument u kojem nije promijenjen ni podnaslov iz kojeg se vidi da je riječ o recikliranom planu rekonstrukcije autocesta, a koji se temelji na općim i dostupnim podacima, a sadrži i nedopustive prijedloge poput mogućnosti ukidanja orkestara HRT-a – iako sam jasno nekoliko puta naglasila da do toga neće doći. Zatražit ću da Deloitte ili izradi novi, ozbiljan plan ili vrati novac. Odgovornosti prema javnom novcu mora biti.“
Iako je priprema nove europske medijske uredbe (EMFA) važan okvir koji definira smjerove europske politike prema jačanju medijskih sloboda, iz Ministarstva ističu kako motiv za nacionalnu reformu nije samo usklađivanje s europskim standardima, već stvarna politička volja da se osigura medijsko okruženje u kojem će novinarstvo imati adekvatan zakonodavni i institucionalni okvir za slobodan, odgovoran i siguran rad.
U okviru reformskog paketa, najavljeno je i formiranje posebne radne skupine koja će izraditi smjernice za dugoročnu financijsku održivost medija. Radna skupina, sastavljena od predstavnika medijskih udruga, medijskih i ekonomskih stručnjaka, kao prvi korak prihvatit će Model financiranja lokalnih medija koji je predložilo Hrvatsko novinarsko društvo (HND), a koji će se implementirati u sve jedinice lokalne samouprave. Time se želi osigurati stabilna i transparentna potpora lokalnom novinarstvu koje je često prva linija obrane istine u zajednici.
Reformskoj inicijativi pridružilo se i Ministarstvo pravosuđa i uprave, čiji je ministar Damir Habijan najavio snažan iskorak u zaštiti novinara od pravosudnih zloupotreba.
„Već danas pokrećemo postupak implementacije Anti-SLAPP direktive na nacionalnoj razini, uz uvažavanje svih preporuka Vijeća Europe za suzbijanje strateških tužbi protiv javnog djelovanja. Novinari koji odgovorno i profesionalno izvještavaju moraju biti zaštićeni od institucionalnog zlostavljanja putem sudova. Slobodno novinarstvo ne smije biti ugušeno zloupotrebom prava – ono mora biti zaštićeno kao javno dobro,“ izjavio je ministar pravosuđa Damir Habijan.
Važan korak u jačanju neovisnosti institucija stigao je i iz Agencije za elektroničke medije. Predsjednik Vijeća za elektroničke medije Josip Popovac jutros je službeno uputio zahtjev Ministarstvu kulture i medija i Vladi RH za izmjenu kriterija izbora članova AEM-a, ističući nužnost uključivanja predstavnika strukovnih organizacija u proces imenovanja.
„Nije mi teško odreći se svoje funkcije ako će to pomoći da Hrvatska konačno dobije jedno neovisno regulatorno tijelo. Prve ljude Agencije za elektroničke medije ne smije birati politika. Vrijeme je za promjene koje će trajno osigurati vjerodostojnost i neovisnost regulatora,“ naglasio je Popovac.
Glavni ravnatelj HRT-a Robert Šveb objavio je na službenim stranicama kako je “javni servis dužan biti utočište vjerodostojnih informacija, raznolikih glasova i kulture dijaloga. “No, to možemo ostvariti ako nam zakon omogućuje neovisno djelovanje bez političkih, financijskih ili komercijalnih pritisaka, ali reforme počinjemo iznutra i to raspisivanjem novih natječaja za uredničke pozicije i obećajem da će izborni postupak biti proveden u skladu s pravilima struke, transparento i pošteno, kako bi bili izabrani najboljikandidati, a ne oni koji su povezani s ovom ili onom političkom strukturom” rekao je Robert Šveb i objavio link na nove natječaje za uredničke pozicije unutar kuće.
Podršku reformskom procesu dao je i predsjednik Vlade Andrej Plenković, izjavivši da su “jaki, slobodni i održivi mediji temelj demokratske Hrvatske. Ova inicijativa dolazi u pravom trenutku, kada društvo traži stabilnost, odgovornost i vjerodostojnost u javnoj komunikaciji.” Premijer je dodatno poručio:
“Novinarstvo koje se temelji na činjenicama, etici i hrabrosti mora imati institucionalnu zaštitu. Ne samo zbog novinara, nego zbog građana – jer istina je temelj povjerenja u društvu.”
Tijekom travnja i svibnja Ministarstvo kulture i medija pokrenut će niz konzultativnih susreta, stručnih radionica i digitalnih platformi za uključivanje javnosti u oblikovanje modernog, otvorenog i otpornog medijskog sustava koji će služiti javnosti – a ne interesima.
Foto:Igor Soban, Patrik Macek/PIXSELL