foto: FREDERICK FLORIN / AFP
Europski parlament na plenarnoj sjednici u Strasbourgu glasovat će o Zakonu o digitalnim uslugama (DSA), prijedlogu zakona koji je osmišljen da oblikuje digitalnu budućnost i “očisti” internet. U budućnosti će se ilegalni sadržaj lakše brisati, personalizirano oglašavanje lakše mijenjati, manipulativni oglasi bit će zabranjeni i pristup važnim podacima poboljšati. Europska federacija novinara (EFJ) pozdravila je predloženi DSA kao ključni i davno zakašnjeli alat za stvaranje sigurnijeg, pravednijeg i odgovornijeg internetskog okruženja. EFJ se zalaže za jači DSA kako bi se zajamčio ekosustav digitalnih medija koji se temelji na povjerenju i angažmanu publike, posebno u borbi protiv dezinformacija. U svjetlu nadolazećeg glasovanja, EFJ poziva sve zastupnike u Europskom parlamentu da podrže amandman kojim se jačaju odredbe i uvjeti posredničkih pružatelja usluga (članak 12.) – internetskih platformi – provođenjem pune transparentnosti i pune usklađenosti s europskim standardima ljudskih prava i temeljnim prava koja su sadržana u Povelji EU o temeljnim pravima. To uključuje članak 11. o slobodi i pluralizmu medija.
“Želimo jak DSA i pozdravljamo veliki posao koji su obavili Europski parlament i izvjestiteljica Christel Schaldemose na jačanju ovog hitnog regulatornog okvira. Iako se EFJ ogradio od takozvanog izuzeća medija od pravila moderiranja sadržaja, on inzistira na jamstvima koja bi spriječila internetske platforme da samovoljno i jednostrano brišu novinarski sadržaj. Stoga smo se cijelo vrijeme obvezali da ćemo ojačati članak 12. i osigurati da uvjeti i odredbe platforme budu vezani uz temeljna prava i slobodu medija”, rekla je Renate Schroeder , direktorica EFJ-a. “Moramo priznati da platforme u privatnom vlasništvu djeluju u javnoj sferi, što je označeno njihovim ‘kvazi-javnim funkcijama’ koje sve više postavljaju dnevni red vijesti”, dodala je.
Kao što je Europski sud za ljudska prava naglasio u prethodnim sudskim predmetima, internetske platforme, poput Facebooka, Twittera i YouTubea, pružaju “bez presedana” sredstvo za ostvarivanje slobode izražavanja na internetu. Posebna izvjestiteljica UN-a za slobodu izražavanja Irene Khan između ostalih je tvrdila da bi platforme “trebale izravno uključiti načela zakona o temeljnim pravima u svoje uvjete rada”.
EFJ podržava amandman 513 :
AM Članak 12(1) – Zaštita temeljnih prava
Pružatelji posredničkih usluga moraju koristiti poštene, nediskriminatorne i transparentne uvjete. Pružatelji posredničkih usluga sastavljaju te uvjete i odredbe na jasnom , jednostavnom i nedvosmislenom jeziku koji je jednostavan za korištenje i čini ih javno dostupnim u lako dostupnom i strojno čitljivom formatu na jezicima države članice prema kojoj je usluga usmjerena . U svojim uvjetima i odredbama, pružatelji posredničkih usluga poštivaju slobodu izražavanja, slobodu i pluralizam medija, te druga temeljna prava i slobode, kako su sadržana u Povelji, kao i pravilima koja se primjenjuju na medije u Uniji.