Ukrajinske novinarke i novinari ustraju u svom poslu unatoč opasnostima

Dok rat u Ukrajini ulazi u treću godinu, Sergij Tomilenko, predsjednik Nacionalnog sindikata novinara Ukrajine (NUJU) i član Upravnog odbora EFJ-a, osvrće se na dvije godine nepokolebljivog rada i nemilosrdne odlučnosti da se podrže novinari i medijski djelatnici na terenu, uz pomoć međunarodnih partnera kao što su Međunarodna federacija novinara (IFJ), Europska federacija novinara (EFJ) i UNESCO.

Na današnji dan prije dvije godine počeo je rat u Ukrajini, a Tomilenko u razgovoru za EFJ podsjeća na imperativnu potrebu: Prikupiti više sredstava u ratu koji bjesni, unatoč tome što nestaje s naslovnica svjetskih medija.

Kakva je situacija na terenu i kako se osjećate?

Nažalost, taj sveobuhvatni rat, koji se prvih dana veljače 2022. godine činio kao noćna mora koja bi trebala završiti za nekoliko dana ili tjedana, sada traje već dvije godine. Ne vidimo nikakve skore izglede za njegov kraj unatoč činjenici da ukrajinska vojska herojski odbija sve ruske napade. U ovim uvjetima, doista, teško je svijetu tako dugo zadržati fokus pozornosti na ovom ratu. Neki govore o umoru od rata, drugi kažu da medijska publika želi konzumirati više optimističnih vijesti.

Foto: NUJU, posveta poginulim kolegicama i kolegama

Foto: NUJU, posveta poginulim kolegicama i kolegama

U isto vrijeme, ukrajinski novinari, kao i ostali Ukrajinci, ne mogu zatvoriti oči pred onim što se događa, promijeniti temu ili se okrenuti od istine o ratu. Učiniti to značilo bi pomiriti se s agresijom i izgubiti. Stotine novinara nacionalnih i lokalnih medija restrukturirali su svoj rad i naučili kako brzo pokrivati ​​hitne slučajeve povezane s ruskim granatiranjem, žrtvama i uništavanjem civilne infrastrukture.

Naravno, najteža sigurnosna situacija je u područjima koja graniče s frontom i ruskom granicom. Na ovim prostorima još uvijek žive i rade stotine novinara. Nevjerojatno sam ponosan što se apsolutna većina ukrajinskih novinara, s osjećajem profesionalne dužnosti i odgovornosti prema publici, trudi očuvati svoje medije – unatoč granatiranju, razaranju i gospodarskoj krizi uzrokovanoj ratom, većina njih bez ikakvih kompromisa u vezi s ruskom propagandom.

Koje su najhitnije potrebe za novinare u Ukrajini dvije godine nakon početka sveobuhvatne ruske invazije na Ukrajinu?

Najhitnije je potrebna dodatna sigurnosna oprema – pancirke, kacige i taktička prva pomoć. Nacionalni sindikat novinara Ukrajine (NUJU) i naši partneri pokušavaju organizirati besplatno iznajmljivanje takve opreme, ali ona se s vremenom istroši.

Novinari traže i psihološku podršku. Ljudima nedostaju vještine kako bi se nosili s pritiskom rata. Često nema vremena za oporavak.

Rat je uništio gospodarstvo, uključujući tržište oglašavanja koje je tradicionalno bilo izvor prihoda za medije. Redakcijama nedostaje financijskih sredstava, što dovodi do masovnog gašenja izdanja. Nedostaje tehnička oprema, koja se zbog selidbe, granatiranja i intenzivnog korištenja često kvari i ne može se uvijek popraviti. Mediji koji su najviše pogođeni su lokalne publikacije, koje su briljantno radile u prvim mjesecima nakon invazije, a sada traže dugoročnu bespovratnu pomoć.

OVDJE MOŽETE DONIRATI I POMOĆI KOLEGICAMA I KOLEGAMA U UKRAJINI

Kako je vaš sindikat pomogao svojim članovima?

NUJU je pružio apsolutnu većinu usluga ne samo svojim članovima, već i medijskim djelatnicima i redakcijama općenito. To uključuje obuku o sigurnosti i prvoj pomoći u hitnim slučajevima, hitne potpore kolegama koji su u nevolji (ozlijeđeni, ostali bez doma ili imovine) i najam sigurnosne opreme. Sretni smo i kad se medijski djelatnici koji su se oporavili od izvanrednih situacija i dobili potporu Sindikata odlučuju pridružiti redovima NUJU-a.

Tijekom rata kao prioritet smo identificirali pomoć našim regionalnim podružnicama, uključujući one koje su prije rata djelovale na teritorijima koji su danas u potpunosti ili djelomično okupirani od strane Rusije, posebice u regijama Herson, Donjeck, Luhansk, Kharkiv, i Zaporižje, kao i Krim. Naše su aktivnosti tamo ograničene zbog situacije. Pružali smo potporu novinarima, pomogli u izgradnji partnerstva s drugim regionalnim organizacijama, dobili i obnovili sindikalne članske iskaznice te razvili program pristupa obrazovnim uslugama. Trebamo više financijske potpore za ove regije.

Anna Del Freo (FNSI) i Sergij Tomilenko (NUJU)

Anna Del Freo (FNSI) i Sergij Tomilenko (NUJU)

Novi Centar solidarnosti za novinare, koji je pokrenuo NUJU uz podršku IFJ-a, EFJ-a i UNESCO-a, otvoren je u prosincu u Kharkivu. Možete li objasniti zašto je mreža Novinarskih centara solidarnosti ključna za novinare?

Sindikat je zahvalan našim međunarodnim partnerima što su podržali našu inicijativu za stvaranje mreže Novinarskih centara solidarnosti u travnju 2022.

Sastoji se od mreže od pet malih ureda – u Lavovu (s prisutnošću u Černivcima), Ivano-Frankivsku, Zaporižju, Dnjepru i Harkovu, kao i sjedište u Kijevu. Ovo je alternativa “telefonu” za pružanje potrebnih usluga za pomoć novinarima koji su u nevolji ili trebaju svladati izvanredne profesionalne izazove radeći u opasnim uvjetima.

Savjetujemo pri evakuaciji i spašavanju s okupiranih i opasnih područja, pružamo neposrednu financijsku i tehničku pomoć, provodimo edukacije o sigurnosti i pružanju prve pomoći, pružamo psihološku i pravnu podršku te mentorsku podršku u poboljšanju i modernizaciji rada medija. Na prvim linijama bojišnice i deokupiranim područjima, gdje često nema struje i mobilnih komunikacija, uspjeli smo obnoviti tiskanje tridesetak novina, koje su često jedini kanal informiranja lokalnog stanovništva.

Uz pomoć Novinarskih centara solidarnosti mnoge kolege odlučile su ostati u profesiji. Odvažili su se transformirati svoju uređivačku praksu i restrukturirati je u skladu sa suvremenim zahtjevima.

Kako sindikati i novinarska zajednica mogu pomoći ukrajinskim novinarima?

Tisuće ukrajinskih novinara i stotine urednika ostaju u profesiji zahvaljujući snažnoj međunarodnoj novinarskoj solidarnosti. Čak i u prvim tjednima sveobuhvatne invazije, čelnici novinarskih sindikata iz Grčke, Litve, Poljske, Finske, Norveške i drugih zemalja pružili su nam tehničku i financijsku pomoć, proučili potrebe i brzo osigurali odgovor. Stabilnost naše mreže Novinarskih centara solidarnosti osigurana je prvenstveno zahvaljujući ovoj velikoj međunarodnoj potpori.

Novinarka Marija Malevska

Novinarka Marija Malevska

Prošle smo godine u Parizu i Bruxellesu uz pomoć međunarodnih kolega održali velike izložbe fotografija o radu novinara tijekom rata u Ukrajini. Ovih dana, na inicijativu Litavskog saveza novinara i Bjeloruskog udruženja novinara, takva se izložba predstavlja u Vilniusu. Očekujemo da će ove godine naša izložba gostovati i u drugim europskim zemljama te bismo pozdravili pozive članova IFJ/EFJ da pomognu u njihovoj organizaciji. To će pridonijeti novim raspravama o važnosti daljnje podrške Ukrajini, Ukrajincima i ukrajinskim novinarima te o važnosti profesionalnog novinarstva u sadašnjem vremenu.

Također pozdravljamo svaki poziv da govorimo o situaciji novinara na terenu.

Koju poruku želite prenijeti podružnicama i novinarima 24. veljače?

Veliko hvala za podršku koju smo mi, ukrajinski novinari, dobili kroz ove dvije godine, kao i veliko hvala medijima koji su poslali novinare u Ukrajinu i slobodnim novinarima koji svojim radom skreću pozornost na rat u središtu Europe i pozivaju na donošenje demokratskih odluka za podršku pobjedi Ukrajine i završetku rata.

Zahvaljujemo na solidarnosti, izjavljujemo našu otvorenost i pozivamo na suradnju!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Imate problem ili nedoumicu? Tražite savjet ili bi htjeli nešto predložiti? Slobodno nam se javite!