Sve je više medijskih pustinja po Europi – trend koji se pod hitno mora zaustaviti

Danas je objavljena studija “Otkrivanje medijskih pustinja u Europi. Rizici i prilike za lokalne medije i medije u zajednici u EU” Centra za medijski pluralizam i medijske slobode (CMPF). Ovo istraživanje otkriva izazove i prilike za lokalne medije i medije u zajednici u 27 država članica EU-a, analizirajući fenomen medijskih pustinja tj. “pustinja vijesti” iz holističke perspektive.

Istragu je provela mreža istraživača iz svih 27 država članica EU-a, koristeći metodologiju koju je razvio CMPF. Rizike su procijenili na temelju 55 varijabli koje se odnose na uvjete na lokalnom medijskom tržištu; sigurnost i radne uvjete lokalnih novinara, uređivačku neovisnost lokalnih medija i društvenu uključenost. Studija također naglašava primjere najbolje prakse u lokalnom medijskom sektoru i medijskom sektoru zajednice koji bi mogli uvelike koristiti živoj i otvorenoj lokalnoj javnoj sferi.

Podaci prikupljeni o lokacijama lokalnih i društvenih medija korišteni su za izradu interaktivnih mapa koje pokrivaju otprilike polovicu EU-27. Ovo naglašava značajan nedostatak podataka ne samo o zemljopisnoj distribuciji lokalnih medija, već i o njihovim financijskim podacima, prihodima i lokalno usmjerenim mjerenjima publike diljem EU-a.

Upravo o nalazima ovog izvješća raspravljat ćemo 5. ožujka u 14 sati na okruglom stolu u Europskom parlamentu o neizvjesnoj situaciji za lokalne medije u EU. Ovdje možete sudjelovati online.

Ekonomska situacija za medije i lokalne novinare

Najhitnija pitanja tiču ​​se isprepletenosti pada prihoda i pristrane raspodjele državnog oglašavanja i subvencija lokalnim medijima. Drugi hitan problem je politička kontrola koja se provodi putem izravnog i/ili neizravnog vlasništva nad lokalnim medijima, što je posebno rasprostranjeno u državama članicama srednje i južne Europe.

Pad broja lokalnih novinara – trend koji je široko rasprostranjen diljem EU-a – uvelike proizlazi iz rastuće tendencije centralizacije redakcija u glavnim gradovima i prevladavanja desk novinarstva. Prijavljeni su nezadovoljavajući uvjeti rada za lokalne novinare, posebno za novinare slobodnjake i samozaposlene novinare, a napadi na internetu usmjereni protiv njih su u porastu.

Nema istaknutih medijskih kuća za manjine i marginalizirane skupine

Istraživači iz nekoliko zemalja upozorili su da ne postoje istaknuti mediji koji se bave marginaliziranim skupinama; postoji pod zastupljenost manjinskih skupina i nedostatak programa na jezicima manjina, posebice u privatnim lokalnim medijima. U tom smislu, uloga medijskih javnih servisa (PSM) i njihovih lokalnih podružnica i dopisnika pokazala se ključnom u jamčenju pristupa lokalnim informacijama.

Istraživanje se također bavilo ulogom društvenih medija u pustinjskim područjima vijesti, novim strategijama angažiranja publike putem biltena, podcasta i sporog novinarstva, kao i ulogom lokalnih i društvenih medijskih mreža za društvene promjene.

LM4D Media Funding Scheme

Ova studija nadopunjuje stalnu financijsku potporu projekta LM4D nezavisnim lokalnim medijima i medijima u zajednici koji služe zajednicama i područjima koja su potisnuta na marginama izvještavanja. Preliminarni nalazi ovog istraživanja rezultirali su dodjelom 42 potpore ovim medijima koji se nalaze ili pokrivaju medijske pustinje.

Projekt skreće pozornost na važnost zdravog i živahnog lokalnog i medijskog krajolika zajednice; s ovom studijom, projekt pruža robusnu procjenu relevantnu za mnoge dionike na terenu.

Preporuke i primjedbe

Izvješće preporučuje javnim institucijama da pruže veću financijsku potporu lokalnim redakcijama i redakcijama u zajednici i novinarima, te da uspostave regulatorni okvir koji će omogućiti uspješan lokalni medijski krajolik. Na primjer, trebale bi postojati jasne definicije lokalnih medija i medija zajednice kako bi se zajamčila institucionalna podrška.

Štoviše, treba zajamčiti pristojne uvjete rada za lokalne novinare. Studija preporuča novinarskim organizacijama da podrže novinarske profesionalce koji rade u najudaljenijim područjima država članica EU, u jamčenju boljih radnih uvjeta i podrške u slučaju zlonamjernih tužbi. Studija također preporučuje da lokalne medijske tvrtke budu transparentnije u pogledu svog vlasništva i prihoda te da provode samoregulativne standarde kako bi spriječili političke i ekonomske pritiske na urednički sadržaj. Potiče ih se da se više angažiraju u interakciji sa svojom publikom kako bi zadovoljili ključne informacijske potrebe zajednica koje pokrivaju.

„Drago nam je što smo doprinjeli ovoj studiji, koja naglašava hitnu potrebu da kreatori europske politike daju prioritet potpori i održivosti regionalnih, lokalnih i društvenih medija. Nalazi su jasni: bez odgovarajuće financijske potpore, poticajnog regulatornog okruženja i zaštitnih mjera za novinare u udaljenim područjima, ugroženi su sami temelji demokracije”, rekao je Pier Luigi Parcu, direktor CMPF-a. “Međutim, ova studija je samo početak. Ističe goruću potrebu za daljnjim istraživanjem u ovom području, budući da tema ‘medijskih pustinja’ i izazovi s kojima se suočavaju lokalni mediji u Europi još nisu dobro shvaćeni. Više istraživanja neophodno je za informiranje političkih odluka i razvoj učinkovitih strategija za rješavanje ovih problema,” rekao je.

“Neovisni lokalni mediji okosnica su profesionalnog i nezavisnog novinarstva. Ova studija, prva takve vrste u Europi, koja detaljno opisuje stanje medijskih pustinja, pokazuje da više ne možemo ignorirati ovu alarmantnu situaciju s kojom se suočavaju lokalni mediji i demokracija općenito. Niti jedna zemlja nije imuna od ‘dezertifikacije vijesti’ osim ako se ne poduzmu hitne i inovativne radnje za podršku lokalnim novinarima i medijima”, rekla je Renate Schroeder, direktorica EFJ-a.

Od 17. do 18. lipnja LM4D će biti u Brnu, u Češkoj, za lokalne novinare, uključujući primatelje Programa financiranja medija, kako bi se sastali i razmijenili najbolje prakse o otpornim, nezavisnim i održivim lokalnim medijima diljem EU-a.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Imate problem ili nedoumicu? Tražite savjet ili bi htjeli nešto predložiti? Slobodno nam se javite!