Brzo je prošlo dvije i pol godine u kojoj je Sindikat novinara Hrvatske provodio projekt “Sindikati za pravedan oporavak”.
Kako i priliči, na nedavno održanoj završnoj konferenciji projekta u Bruxellesu korisnici projekta iz cijele Europe imali su priliku razgovarati o uspješnosti projekta, koliko je značio sindikatima, koliko članovima sindikata, ali i kolegicama i kolegama, koji su se kroz projektne aktivnosti jače sindikalno organizirali.
Nositelji projekta bili su Europska konfederacija sindikata (ETUC) i Europska federacija novinara.
Tea Jarc, konfederalna tajnica ETUC-a, istaknula je: „Zahvaljujući ovom projektu, osigurali smo gotovo 3 milijuna eura za podršku radnicima i sindikatima diljem Europe koji su bili pogođeni pandemijom. Danas smo svjedoci nekih od ovih uspješnih rezultata.”
Sudionici konferencije podijelili su zajedničke izazove s kojima se sindikati suočavaju tijekom i nakon pandemije. No mnogi su podijelili svoje uspješne priče u suočavanju s krizom i pomaganju radnicima da obrane svoja prava i uvjete rada.
Predsjednica EFJ-a i SNH-a Maja Sever istaknula je važnu ulogu koju su sindikati imali tijekom pandemije. “Jednog dana vlada nam je svima rekla da ostanemo kod kuće. Ali sljedeća scena koju sam vidjela bili su novinari koji su izvještavali na ulicama i u bolnicama, bez zaštitne opreme.
Sindikati su morali pronaći maske, rukavice i zaštitnu opremu kako bi zaštitili novinare, a poslodavci su se odmah dosjetili rezanja troškova i osoblja.” prisjetila se Sever.
“Zahvaljujući ovom projektu, sindikati mogu nastaviti podržavati novinare i jačati solidarnost među radnicima i sindikatima diljem Europe.”, zaključila je.
U Hrvatskoj je voditeljica projekta bila dugogodišnja novinarka, urednica i producentica Petra Ivšić.
Posjete redakcijama i razgovori, istraživanje o atipičnim oblicima rada, razmjena iskustava o kolektivnom pregovaranju,, osnivanje novih podružnica sindikata… samo su neke od aktivnosti koje smo provodili tijekom projekta.
Kolektivno pregovaranje i socijalni dijalog koje provode sindikati bili su ključni tijekom pandemije za obranu prava i uvjeta rada radnika. Mnogi su sindikati također koristili digitalne alate tijekom pandemije kako bi doprli do radnika. Mnogi su sindikati razvili digitalne strategije koristeći internetsku bazu podataka, digitalne kampanje i podcaste za mobiliziranje i organiziranje svojih radnika.
Projekt Sindikati za pravedan oporavak zajednička je inicijativa koju su pokrenuli EFJ i ETUC, a sufinancirala Europska komisija (DG EMPL) za “kaskadno” usmjeravanje sredstava za izgradnju kapaciteta nacionalnih sindikata. Ta su sredstva pomogla sindikatima u njihovim nastojanjima da podrže njihove aktivnosti na oblikovanju nacionalnih planova oporavka koji osiguravaju sigurna radna mjesta s pristojnom plaćom i uvjetima rada.