I dalje smatramo kako je loše da se iz cijelog medijskog zakonodavstva Ministarstvo kulture i medija odlučilo prvo na izradu novog Zakona o elektroničkim medijima, a da prije toga nije definirana medijska politika. Osim toga, logično bi bilo prije toga donijeti i “krovni zakon”, odnosno novi Zakon o medijima.
Napominjemo da je riječ o prvom medijskom zakonu koji se donosi nakon 15 godina i očekivali smo da će Ministarstvo – ako već nije napravilo neku ozbiljnu analizu stanja u medijima, pa donijelo neku ozbiljnu strategiju, pa onda vidjelo koji su nam zakoni zaista potrebnu – povesti računa o očitim problemima medija i novinarstva.
A problemi su ti da smo mi, na primjer, u zadnjih nekoliko godina ostali bez 50 posto zaposlenih u medijima, da su radni uvjeti novinara sve teži. Da ne spominjem krizu i otpuštanja koja se već događaju, a uvjetovana su COVID-krizom. Stari problem je i ovisnost medija o političkim strukturama, a tu je i pritisak ekonomskih struktura, pa je logično da javnost gubi povjerenje u medije jer se sve to reflektira i na njihovu kvalitetu.
Zato nam je potpuno nelogično da Ministarstvo kulture i medija donosi zakon koji te probleme niti detektira niti ih pokušava riješiti.
Komentare Hrvatskog novinarskog društva donosimo u cijelosti na ovoj poveznici.
Izvor: HND