Preporuka Vijeća Europe značajna je prekretnica u borbi protiv SLAPP-ova

Koalicija protiv SLAPP tužbi u Europi (CASE), čiji je član Europska federacija novinara (EFJ) , pozdravlja usvajanje Preporuke o suzbijanju upotrebe SLAPP-ova  Vijeća Europe. Iako još ima prostora za napredak, preporuka je važan korak u zaštiti slobode medija, jamčeći novinarima sigurnije okruženje, bez straha i zastrašivanja.

Preporukom se utvrđuju čvrsti standardi koje države članice moraju ispuniti kako bi osigurale poštivanje svojih obveza u vezi s ljudskim pravima. Ova Preporuka mogla bi pomoći u usmjeravanju država članica EU-a tijekom implementacije anti-SLAPP direktive u nacionalni zakon i pružiti putokaz za članice Vijeća Europe koje nisu članice EU-a za uvođenje učinkovite  zaštite od SLAPP-a. Preporuka je dopunjena izvješćem Parlamentarne skupštine Vijeća Europe (PACE) objavljenim u siječnju 2024.

Maja Sever, predsjednica EFJ-a, rekla je: “ Usvajanje Preporuke CoE je daljnji korak u sankcioniranju onih koji koriste SLAPP ili prijete da će to učiniti. Pritisak takvih zlouporabnih tužbi na novinare otežava njihov svakodnevni rad. Samoregulacija bi trebala biti norma, dugogodišnja tradicija u Europi koja ljudima omogućuje podnošenje pritužbi bez unošenja troškova i komplikacija zakona”.

Université libre de Bruxelles (ULB) nedavno je objavio studiju koja istražuje ulogu samoregulacijskih tijela u borbi protiv SLAPP-ova. Samoregulacija je kroz povijest bila način da se zaštiti neovisnost novinarstva i održe njegovi etički standardi. Nesporazumi oko novinarskih radova mogu se riješiti bez uplitanja suca.

Prema istraživačima, samoregulirajuća tijela mogu igrati ulogu u borbi protiv SLAPP slučajeva. Kao suci novinarstva, oni mogu procijeniti zadovoljava li članak etičke standarde. Takva bi presuda mogla ‘zaštititi’ od napada, poput optužbi za klevetu.

Preporuka Vijeća Europe uključuje vitalna mjerila pri uvođenju domaćeg zakonodavstva protiv SLAPP-a. CASE je naveo da Preporuka uključuje važne prednosti koje bi trebale poslužiti kao putokaz u razvoju robusne zaštite od SLAPP-a na nacionalnoj razini. Također su identificirali nekoliko nejasnoća u tekstu – posebno u vezi s mehanizmom ranog otpuštanja – koje bi mogle, ako se tumače na restriktivan način, spriječiti napore da se suprotstavi korištenju SLAPP-ova.

“Kao što smo već naveli, ključno je da se EU Direktiva shvati kao uspostavljanje minimalnih standarda za zaštitu od SLAPP-a. Preporuka pomaže razraditi ove standarde i pruža pojedinosti potrebne za zakone protiv SLAPP-a kako bi pružili značajnu zaštitu,” naglašava Case koalicija.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Imate problem ili nedoumicu? Tražite savjet ili bi htjeli nešto predložiti? Slobodno nam se javite!