“Mi, dolje potpisani, ujedinjeni smo s palestinskim novinarima u njihovom pozivu na sigurnost, zaštitu i slobodu izvještavanja.
Skoro pet mjeseci novinari i medijski djelatnici u Gazi – velikom većinom jedinom izvoru izvještavanja s terena s palestinskog teritorija – radili su u uvjetima bez presedana: najmanje 89 ih je ubijeno u ratu, prema Odbor za zaštitu novinara, više novinara nego ikada ubijeno u jednoj zemlji tijekom cijele godine.
Ovi novinari – na koje se međunarodni mediji i međunarodna zajednica oslanjaju za informacije o situaciji u Gazi – nastavljaju izvještavati unatoč ozbiljnom osobnom riziku. Oni nastavljaju unatoč gubitku obitelji, prijatelja i kolega, razaranju domova i ureda, stalnom raseljavanju, prekidima komunikacija i nestašicama hrane i goriva.
Palestinske novinarke – rastrgane između vlastite boli i odgovornosti prema izvještavanju
Novinari su civili i izraelske vlasti moraju zaštititi novinare kao neborce prema međunarodnom pravu. Oni koji su odgovorni za svako kršenje te dugogodišnje prakse zaštite trebaju odgovarati. Napadi na novinare su i napadi na istinu. Obvezujemo se zagovarati sigurnost novinara u Gazi, što je temeljno za zaštitu slobode tiska posvuda”, stoji u pismu koje potpisuju odgovorne osobe iz više od stotinu medija i novinarskih organizacija diljem svijeta. Među potpisnicima je i Europska federacija novinara.
Pismo, koje je koordinirao Odbor za zaštitu novinara (CPJ) uz potporu Svjetskog udruženja izdavača vijesti (WAN-IFRA), pokazuje snažnu i jedinstvenu podršku kolegama koji izvještavaju iz Gaze u najsmrtonosnijem sukobu za novinare ikada dokumentiranom.