Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek navela je da je Ministarstvo u proteklih godinu dana intenzivno surađivalo s Europskom komisijom i domaćim tijelima kako bi se utvrdila usklađenost nacionalnog zakonodavstva s EMFA-om. Ocjena je Ministarstva da smo “većim dijelom usklađeni”, a da će se “detalji” riješiti Zakonom o provedbi EMFA-e. Međutim donošenje novih medijskih zakona nije predviđeno, dok je promjena Zakona o HRT-u, prema riječima ministrice Nine Obuljen Koržinek, odgođena do “kad budemo spremni”. Direktor HRT-a Robert Šveb prije toga je na sastanku radnika na Prisavlju izjavio da bi taj zakon mogao biti spreman tek 2027. godine.
Ministarstvo kulture i medija najavilo je da će Zakonom o provedbi EMFA-e uvesti regulatorno tijelo za sve medije u Hrvatskoj na način da se Agencija za elektroničke medije transformira u Agenciju za medije, da će jačati odredbe vezane uz transparentnost financiranja medija, jačati odredbe vezane uz tzv. državno oglašavanje, mijenjati odredbe vezane uz medijsku koncentraciju te propisati prekršajne odredbe vezane uz neispunjavanje obaveza o transparentnosti financiranja medija i tzv. državnog oglašavanja.
Predstavnici HND-a i SNH na sastanku su, međutim, izrazili neslaganje s prijedlogom naglasivši kako je stanje na terenu takvo da se neće urediti propisom koji predviđa parcijalna rješenja. Kazali su da i dalje ostaje problem poštivanja uredničke neovisnosti jer statuti medija ne funkcioniraju, odnosno ne poštuje se autonomija redakcija. Također, istaknuli su da država i dalje nema rješenja za prikriveno vlasništvo medija, kao ni za državno oglašavanje, odnosno transparentno javno financiranje medija. Ponovo su naglasili da se kriteriji za imenovanje članova Vijeća za elektroničke medije, ali i izbora uprave javnog medijskog servisa, moraju promijeniti i biti transparentni, dok se, prema tvrdnjama Ministarstva, Komisija nije bavila time koje tijelo formalno provodi izbor. HND i SNH upozorili su i kako, prema EMFA-i, financiranje javnih servisa (HRT-a i Hine) treba biti stabilno i predvidljivo da bi bili otporniji na utjecaj politike, što akt koji Ministarstvo namjerava predložiti na žalost neće definirati.
Sve navedeno, istaknuli su HND i SNH na sastanku, potrebno je urediti u opsežnoj reformi niza zakona te izrazili žaljenje što Ministarstvo nije pokrenulo široku raspravu i pokušalo doći do rješenja.
Na sastanku su, osim predstavnica HND-a i SNH, između ostalih bili i predstavnici DZNAP-a, Hrvatske udruge digitalnih izdavača, Vijeća za elektroničke medije, Hine i HUP-ove udruge novinskih izdavača.
Izvor: HND i SNH