Nakon nedopustivog propusta odgovornih urednika Informativnog medijskog servisa Hrvatske televizije, javnog servisa, koji su za razliku od onih s komercijalnih televizija i ostalih medija 30. studenoga 2021. u središnjem “Dnevniku” objavili snimak umiruće žene žrtve nasilja, umjesto da promptno reagira isprikom, programsko vodstvo i pojedini urednici HRT-a svojim priopćenjem i izjavama brane neobranjivo.
Podsjećamo na slučaj iz lipnja 2021. godine, kada se drugog dana EURA tijekom nogometne utakmice Danske i Finske srušio danski igrač Christian Eriksen. Njegovi su ga suigrači, ali i oni protivničke momčadi, tijelima okružili i od kamera zaštitili kako javnost ne bi svjedočila njegovoj agoniji. Tada su se s HRT-a pohvalili kako su na vrijeme prekinuli prijenos.
Ni pola godine kasnije u središnjem se “Dnevniku” tri puta ponavljala snimka (i to bez objave izvora i upozorenja da slijede uznemirujući kadrovi) umiruće žene na podu trgovine i njezina krvnika, uz obrazloženje kako su puštena “tri vrlo kratka kadra u trajanju od po 3 sekunde, pritom zamaglivši lica kako se ne bi otkrivali identiteti” te da je riječ o profesionalnom izvještavanju. Proglasiti profesionalno korektnim i moralno opravdanim objavljivanje bilo kako obrađene snimke agonije i umiranja jednog ljudskog bića agonija je zdravog razuma i sumrak informativnog javnog servisa.
Resorna ministarstva kao i nadležna tijela te udruge koje se bave problematikom obiteljskog nasilja i zaštite žena i najranjivijih u svojim javnim akcijama nikada ne prikazuju snimke, fotografije ili kadrove ranjenih ili ubijenih s mjesta događaja, nego se javnost senzibilizira na druge, za to primjerene načine (crni baloni, siluete…). Stoga nije jasno ni gdje je točno, u kojem kodeksu, konvenciji, priručniku ili praksi HRT pronašao uporište za svoje tvrdnje.
Nije jasno ni od koga je na HRT stigla snimka i je li ona plaćena javnim novcem? Objavom snimke koja je nuđena i drugim medijima – koji su to odbili – postavlja se i pitanje tko bi prodavao ili pak besplatno nudio snimke nadzorne kamere ili mobitela te ne bi li one trebale biti izuzete u interesu istrage?
Neetičnom relativizacijom teškog propusta i dezinformiranjem javnosti usporedbama s terorističkim napadima te pozivanjem na praksu svjetskih televizija držimo i HRT-ov odgovor poslan pojedinim medijima, od kojeg se najoštrije ograđujemo.
Iz istog je jasno da pojedincima na HRT-u nedostaje i uvid u pozitivne prakse vezane uz medijsko praćenje i društveni konsenzus o tome kako tretirati terorističke napade. Podsjećamo i na odredbe članka 6. i 7. Zakona o HRT-u: U ostvarivanju programa HRT je dužan poštovati privatnost, dostojanstvo, ugled i čast čovjeka i temeljna prava i slobode drugih, a osobito djece i mladih, kao i starijih i nemoćnih osoba. U programima HRT-a moraju se poštivati najviša stručna mjerila i etička načela te profesionalno priznati standardi neovisnog novinarstva.
Etička su načela jasno određena u etičkim kodeksima dostupnim na stranicama ne samo strukovne novinarske udruge, nego i HRT-a. No i bez toga je jasno kako za ovakvom objavom ne postoji baš nikakav opravdani javni interes.
Sanja Mikleušević Pavić,
predsjednica Ogranka HND-a na HTV-u
Maja Sever,
predsjednica Sindikata novinara Hrvatske