Početkom kolovoza 2024. godine, litavski parlament predložio je izmjene zakona kako bi uveo kazne za osobe koje vrijeđaju ili ponižavaju novinare. Ovaj zakonodavni projekt ima za cilj zaštititi novinare od zlostavljanja i osigurati njihovu sposobnost da slobodno obavljaju svoju profesionalnu dužnost pružanja informacija javnosti. Europska federacija novinara (EFJ) pozdravlja ovu inicijativu i poziva sve europske zemlje da primijene slične mjere u skladu s Preporukom Vijeća Europe 2016/4 o zaštiti novinarstva i sigurnosti novinara.
Litavski prijedlog, koji je pripremila predsjednica Seimasa Viktorija Čmilytė-Nielsen, predlaže izmjene Zakona o prekršajima. Ako se usvoje, ove odredbe bi nametnule kazne u rasponu od 50 do 300 eura za akte ponižavanja novinara, uključujući pisane, verbalne i gestualne uvrede. Ovakvo ponašanje, koje se trenutno smatra “manjim kršenjem javnog reda”, kažnjivo je kada je usmjereno na čast i dostojanstvo državnih političara, službenika ili obavještajnih službenika. Prijedlog tvrdi da bi proširenje sankcija za vrijeđanje novinara očuvalo slobodu medija i zaštitilo pravo javnosti da bude informirana.
Posljednjih godina, litavski novinari suočavaju se s rastućim napadima prilikom prikupljanja informacija. “Ovo postaje posebno uobičajena pojava tijekom složenih društvenih, ekonomskih ili političkih događaja, kada novinari, dok snimaju važne događaje na javnim mjestima i prikupljaju informacije legalnim putem, dobivaju uvrede, prijetnje i druge nezakonite radnje koje ometaju njihove profesionalne aktivnosti,” stoji u obrazloženju prijedloga.
U Litvi su slobode i prava novinara zajamčeni s nekoliko zakona. Međutim, stvarni život pokazuje da se agresivno ponašanje, pa čak i uvrede, i dalje koriste protiv novinara. Stoga je inicijativa predsjednice Seimasa da kazni takve aktivnosti, nadam se, najbolja preventivna mjera,” rekao je Dainius Radzevičius, predsjednik Litavskog novinarskog saveza (LZS).
Preporuka Vijeća Europe 2016/4 o zaštiti novinarstva i sigurnosti novinara, usvojena prije osam godina, zalaže se za provedbu učinkovitih sankcija protiv onih koji prijete i vrijeđaju novinare. Od usvajanja Preporuke, poduzeti su samo rijetki koraci prema boljoj zaštiti sigurnosti novinara. Litavski primjer može i treba poslužiti kao model koji će slijediti i druge europske zemlje, čak i ako ne bude usvojen.
“Litva postavlja pravovremeni presedan s ovim zakonodavnim prijedlogom. Čestitamo litavskom parlamentu i potičemo druge europske zemlje da poduzmu slične inicijative, pa čak i naprednije mjere, temeljene na njihovim obvezama prema Preporuci Vijeća Europe 2016/4,” rekao je glavni tajnik EFJ-a Ricardo Gutiérrez.
“Baš kao što određeni nositelji službenih javnih funkcija uživaju povećanu pravnu zaštitu, potpuno je zdravo i normalno da novinari, kao branitelji javnog interesa, također uživaju povećanu pravnu zaštitu,” dodao je.