#IFJBlog o SNH akciji odavanja počasti novinarima u Gazi

Međunarodna federacija novinara (IFJ) objavila je razgovor s našom članicom Ivanom Perić o akciji odavanja počasti novinarima i novinarkama ubijenim u Gazi. Od 14. svibnja svakodnevno na društvenim mrežama Sindikat novinara Hrvatske dijeli ilustracije palestinskih novinara/ki i medijskih djelatnika/ca poginulih u ratu, kako bi upozorili na  zločine počinjene nad novinarima u Gazi. Ivana Perić, članica SNH-a i novinarka tjednika Novosti, pokrenula je kampanju u suradnji s ilustratorima. Šesnaest ilustratora, uključujući četrnaest iz Hrvatske i dvoje iz Srbije, sudjelovalo je s više od šezdeset radova.

Ovom kampanjom odaje se počast za najmanje 117 palestinskih novinara  i medijskih djelatnika koji su izgubili živote u ratu u Gazi i skreće pozornost na sukob koji je u tijeku. SNH nastoji istaknuti važnost onih koji izvještavaju iz zona sukoba i hitnu potrebu za mirom i obnovom u Gazi.

IFJ: Kada i kako je nastala ideja za ovu kampanju?  

Kampanja je započela 14. svibnja i od tada svakodnevno objavljujemo ilustracije na društvenim mrežama SNH-a. Ovoj inicijativi pridružilo se šesnaest ilustratora (14 iz Hrvatske i dvoje iz Srbije), a do sada je objavljeno više od šezdeset ilustracija.

Ideja je proizašla iz naših rasprava o tome kako bi sindikati trebali odgovoriti na genocid u Gazi. Od prošle godine tražimo načine za poduzimanje radnji u vezi s ovim problemom. Kada razmišljamo o snimanju smrti novinara i drugih civila, sjetimo se kontroverzne fraze “Mi ne prebrojavamo tijela”, slavne riječi generala Tommyja Franksa, zapovjednika američkih snaga u Afganistanu i Iraku prije više od 20 godina, na pitanje o broju žrtava američkih vojnih akcija tijekom rata u Iraku. (Napomena IFJ-a: Njegovu su izjavu naširoko kritizirali mediji i branitelji ljudskih prava zbog neosjetljivosti i pokazivanja nedostatka brige za ljudske živote). Uzimajući u obzir povijest kolonijalnih i ratnih zločina i gledajući Palestinu danas, treba staviti naglasak na novinarsku odgovornost da piše i govori o životima koji se svakodnevno gube. Jednako je važno kontinuirano isticati širi politički kontekst i one koji su odgovorni za ovako raširen gubitak života.

IFJ: Koji je cilj inicijative? Što želite poručiti hrvatskoj i svjetskoj javnosti?

Cilj inicijative je obilježiti nebrojene živote koji su svakodnevno izgubljeni u sukobima, a ujedno potaknuti novinare i građane u Hrvatskoj na akciju i razmišljanje o načinima podrške miru i slobodi u Palestini i Izraelu. Naše kolege koje su ubijene u Gazi ostavile su nam u nasljeđe borbu i otpor, a naša je dužnost nastaviti njihov rad.

Pokušavamo ići dalje od kratkoročnih kampanja i fokusirati se na dugoročno političko organiziranje. To uključuje rad na slobodi i pravdi za novinare i radnike posvuda te potporu ljudima koji su potlačeni ili žive pod okupacijom diljem svijeta.

IFJ: Što vas je inspiriralo da odaberete ilustracije u čast kolega koji su ubijeni u Gazi?

Odabrali smo portrete jer nam omogućuju da zastanemo i povežemo se s prikazanim ljudima, pozivajući nas da razmislimo o njihovim osobnim pričama. Čini se da je ilustracija idealan medij jer može dodati nove dimenzije tim licima i narativima, nadahnjujući ih osjećajem života koji fotografija možda ne bi uhvatila. Osim toga, proces ilustriranja je jedinstven za svakog umjetnika i nadamo se da će ova inicijativa potaknuti smisleno bavljenje palestinskom stvarnošću među ilustratorima u Hrvatskoj i  regiji.

IFJ: Ova inicijativa naglašava međunarodnu solidarnost među novinarskim sindikatima. Jesu li Palestinski novinarski sindikat (PJS) ili palestinski novinari reagirali na vašu kampanju? Ako da, kako?

Da, naša predsjednica Maja Sever više je puta komunicirala s PJS-om. Svjesni su inicijative i smatraju je vrlo značajnom u ovim izazovnim vremenima. Uz to, kampanju su podržale susjedne podružnice, uključujući Udruženje novinara BiH (Udruga novinara Bosne i Hercegovine) i Sindikat novinarjev Slovenije (Sindikat novinara Slovenije). Obje su se pridružile inicijativi i podijelile ilustracije na svojim platformama, pretvarajući je u regionalnu kampanju.

IFJ: Zašto je međunarodna solidarnost važna za vaš sindikat?

Međunarodna solidarnost među radnicima temeljni je dio sindikalnog rada koji zahtijeva kontinuirano organiziranje. Ova inicijativa je samo jedan mali dio tog kontinuiranog napora.

IFJ: Je li sindikat dobio ikakve kritike ili podršku javnosti u vezi s kampanjom?

Eksplicitne kritike nije bilo, ali zabrinjava šutnja o ovom pitanju. Tek je nekoliko hrvatskih medija popratilo ovu inicijativu, au cjelini hrvatski mediji nisu adekvatno niti sveobuhvatno popratili genocid u Gazi.

IFJ: Postoje li nadolazeći planovi za kampanju koje biste željeli podijeliti?

Ove jeseni planiramo održati izložbu u Zagrebu, uz druge aktivnosti solidarnosti za Palestinu. Nadamo se da ćemo izložbu odvesti iu druge gradove Hrvatske i regije.

Ilustracijska kampanja SNH-a ostvarena je zahvaljujući radu ilustratora Ene Jurov, Mirjane Radovanović, Seada (bins), Ivane Armanini, Nikoline Fuzul, Luke Duplančića, Lovre Škiljića, Apolonije Lučić, KLARXY, Marka Dješka, Tee Jurišić, Agate Lučić, Hana Tintor, Miron Milić, Cvitković i Miloš Miletić.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Imate problem ili nedoumicu? Tražite savjet ili bi htjeli nešto predložiti? Slobodno nam se javite!