EFJ poziva političare da prestanu potkopavati vjerodostojnost novinara

Foto CoE

Glavni tajnik Europske federacije novinara (EFJ) Ricardo Gutiérrez govorio je na Ministarskoj konferenciji Vijeća Europe o umjetnoj inteligenciji, slobodi izražavanja i slobodi medija o stanju u medijima. EFJ je ponovno pozvao države članice Vijeća Europe da ispune svoje međunarodne obveze u zaštiti novinara. “U cijeloj Europi stanje slobode medija je sve lošije”, rekao je Gutiérrez. ” uvjeti rada novinara se pogoršavaju, aituacija je iz godine u godinu sve lošija. U posljednjih šest godina u Europi su ubijena 33 novinara na zadatku,  i dalje nema kazne za 38 ubojstva novinara u Europi.”

Glavni tajnik EFJ-a spomenuo je prijetnje navedene u  dokumentu koji je za konferenciju pripremio profesor Damian Tambini („Sloboda medija, regulacija i povjerenje: sistemski pristup informacijskom poremećaju“):

  • pomicanje medijske potrošnje na mrežne platforme kojima ljudi manje vjeruju;
  • globalni pad povjerenja u sve medije (ne samo u platforme);
  • nedostatak struktura odgovornosti i etičke samoregulacije internetskih platformi;
  • namjera države da uspostave nove oblike regulacije koji mogu potkopati slobodu medija i povjerenje u demokraciju.

“Profesionalnim medijima ne trebaju novi propisi”, reagirao je Gutiérrez. „Svi znate najbolje protuotrove za informacijske poremećaje:

  • zaštita novinarstva kao javnog dobra;
  • promicanje medijske pismenosti;
  • promicanje etike i samoregulacije;
  • promicanje pluralizma medija;
  • i prije svega – puno veća transparentnost od onih koji su na vlasti. “

EFJ GS pozvao je države članice da promiču učinkovitu provedbu Preporuke CoE 2016/4 o zaštiti novinarstva i sigurnosti novinara i ostalih medijskih aktera. “Države članice trebale bi olakšati reforme zakona i praksi, uključujući nacionalnu sigurnost, klevetu i odredbe o pristupu informacijama, osiguravajući puno sudjelovanje neovisnih medija, novinarskih organizacija i dionika civilnog društva.”

Ricardo Gutiérrez također je pozvao države članice „da donesu zakone i institucionalne zaštitne mehanizme za procesuiranje internetskog zlostavljanja protiv novinara. Države članice trebale bi se posebno pobrinuti za suzbijanje ciljanog zlostavljanja nad novinarkama. “

“Preporuka 2016/4 globalni je model”, rekao je Gutiérrez. „To je najambiciozniji i integrirani model standarda na globalnoj razini. Nažalost, toliko je malo vlada provelo ove konkretne mjere za potporu slobodi tiska. Na žalost neke države rade suprotno, potpisale su Preporuku 2016. godine i sada pokazuju svoje licemjerje postupajući suprotno preporukama. “

Ricardo Gutiérrez spomenuo je nedavni napad slovenskog premijera Janeza Janše na povjerenicu COE za ljudska prava Dunju Mijatović.“Neki slovenski političari neprestano pokušavaju podrivati ​​vjerodostojnost novinara, optužujući ih za laž i koristeći uvredljive hashtagove poput #fakenews.  Naše podružnice, diljem Europe, primijetile su zabrinjavajući porast internetskog zlostavljanja i prijetnji novinarima koje su potaknuli političari. Posebno su na meti bile novinarke.  Prijavljivali smo slučajeve koji uključuju političare, uključujući ministre i šefove vlada, u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji, Turskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Bugarskoj, Malti, Češkoj, Poljskoj, Italiji, Francuskoj, Estoniji, Austriji , Slovačke itd. Ova retorika mržnje prema novinarima mora prestati. “

“Ne pozivam na novu obvezu. Jednostavno pozivam države članice da ispune vlastite obveze ”, zaključio je Gutiérrez. Da bi obnovili povjerenje u ozračju nepovjerenja, političari moraju započeti poštujući novinare i poštujući vlastite obveze. “

 

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Imate problem ili nedoumicu? Tražite savjet ili bi htjeli nešto predložiti? Slobodno nam se javite!