Na Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima (2. studenog), prisjećamo se svih novinara u Europi koji su izgubili živote, odrekli se svoje sigurnosti i slobode zbog novinarstva, a za koje još uvijek nismo dočekali pravednu kaznu.
Neki od njih su Daphne Caruana Galizia (Malta), Giorgos Karaivaz (Grčka), Jan Kuciak (Slovačka), ali i Slavko Ćuruvija (Srbija), Martin O’Hagan (Irska), Hrant Dink (Turska). Platforma Vijeća Europe za sigurnost novinara ukupno navodi 32 slučaja nekažnjavanja za ubojstvo 51 novinara i medijskog djelatnika u 16 europskih zemalja: Armeniji, Azerbajdžanu, Cipru, Grčkoj, Kosovu, Malti, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Poljskoj, Rusija, Srbija, Slovačka, Španjolska, Turska, Ukrajina i Velika Britanija.
Kosovo je zemlja s najviše slučajeva nekažnjavanja u Europi. Uskoro će se navršiti dva desetljeća otkako je od 1998. do 2005. ubijeno, oteto i nestalo 19 srpskih i albanskih novinara i medijskih djelatnika , a nitko za te zločine nije odgovarao.
U Srbiji su ubojice Slavka Ćuruvije, izdavača i glavnog urednika, još uvijek na slobodi. Ćuruviju su 1999. godine ispred njegove kuće u Beogradu ustrijelila dvojica maskiranih muškaraca. Dvadeset godina kasnije četiri bivša agenta državne sigurnosti osuđena su na 100 godina zatvora zbog ubojstva. Dok je ponovljeno suđenje 2021. godine potvrdilo osuđujuće presude, u veljači 2024. Apelacijski sud u Beogradu preinačio je svoju odluku i oslobodio ih optužbi za ubojstvo.
U Sjevernoj Irskoj, novinar Sunday Worlda Martin O’Hagan upucan je nekoliko puta iz automobila u prolazu dok je hodao kući 28. rujna 2001. Nakon 23 godine, nitko nije procesuiran za njegovo ubojstvo.
Borba protiv nekažnjivosti ključna je za vladavinu prava, ali i ključna za jačanje zaštite medijskih djelatnika. Privođenje pravdi odgovornih za zločine ključni je element u sprječavanju budućih ubojstava i napada.
Predsjednica EFJ-a Maja Sever izjavila je: “Danas smo u mislima s rodbinom ubijenih novinara, čija je tuga tim veća jer pravda nije zadovoljena. Zašto ti slučajevi još uvijek nisu riješeni? Za svakoga od njih zahtijevamo pravdu i nastavit ćemo osuđivati neuspjeh da ih pravilno istražimo. Nedostatak političke volje produžava nekažnjivost.”
“Ubojstvu novinara često prethode prijetnje smrću, ocrnjivanje ili fizički napadi i stoga se mora istražiti od samog početka. Nekažnjivost počinje kada žalba nije popraćena radnjom. Ne želimo da se lista nekažnjeno počinjenih ubojstava produži. Pozivamo nadležna tijela da riješe slučajeve koji su još uvijek neriješeni, a neki od njih traju desetljećima”, dodao je glavni tajnik EFJ-a Ricardo Gutiérrez.